Wszystko, co musisz wiedzieć o witaminie K
Większość ludzi nigdy nie słyszała o witaminie K2. Mimo że witamina ta odgrywa krytyczną rolę w wielu aspektach naszego zdrowia, jest rzadka w naszej diecie i nie cieszy się dużą uwagą.
Witamina K została odkryta przez dentystę Westona Price'a, który podróżował po świecie na początku XX wieku, aby zbadać związek między dietą a chorobami w różnych częściach świata. Odkrył, że naturalne, nieprzemysłowe diety były bogate w pewien składnik odżywczy, który wydawał się zapewniać ochronę przed próchnicą zębów i chorobami przewlekłymi. Uważa się, że tym tajemniczym składnikiem odżywczym była witamina K2.
W czasie, gdy odkryto witaminę K, cała uwaga skupiała się na jej roli w krzepnięciu krwi.
Początkowo sądzono, że istnieje tylko jeden wariant witaminy K. Później jednak odkryto zarówno witaminę K1, jak i K1. Później jednak zidentyfikowano zarówno formę K1, jak i K2, ale nie sądzono, że różnią się one od siebie. Dopiero w XXI wieku ostatecznie uznano odrębny charakter witaminy K2. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że role witamin K1 i K2 są tak różne, że powinny być klasyfikowane jako oddzielne składniki odżywcze.
Witamina K1, zwana również filochinonem, występuje głównie w żywności pochodzenia roślinnego. Występuje w dużych ilościach w warzywach liściastych, takich jak boćwina, pietruszka, szpinak, buraki, brokuły i brukselka. Jest szczególnie ważna dla krzepnięcia krwi. W przeciwieństwie do niedoboru witaminy K2, niedobór witaminy K1 jest bardzo rzadki.
Witamina K2 lub menachinonznajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego i fermentowanej, zwłaszcza w serze, żółtkach jaj, produktach sojowych i wątrobie krowiej.niedobór.
Witaminę K2 można podzielić na kilka różnych podtypów, z których najważniejsze to MK-4 i MK-7.
W tym artykule skupimy się na witaminie K2 jako MK-7. Ta ostatnia jest niezbędną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Występuje naturalnie w fermentowanej żywności i pełni wiele ważnych funkcji dla naszego zdrowia. Chociaż przynosi korzyści wszystkim grupom wiekowym, nasza dieta nie zawiera jej w wystarczającej ilości. Dzieci i młodzież potrzebują witaminy K2 do rozwoju kości, podczas gdy dorośli w wieku 60 lat i starsi powinni dbać o swoje zdrowie i zachować mobilność. Jak właściwie działa ta witamina?
Niektóre białka są zależne od witaminy K2, a bez niej pełnią swoje funkcje. Białka te odgrywają ważną rolę w krzepnięciu krwi, metabolizmie wapnia i zdrowiu serca. Są to:
- Czynniki krzepnięcia, ważne dla krzepnięcia krwi
- Osteokalcyna, która bierze udział w tworzeniu kości
- Białka GLA, które zapobiegają odkładaniu się wapnia w tętnicach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Utrzymuje zdrowe i mocne kości
Liczne badania potwierdzają istotny wpływ witaminy K2 na jakość kości. Wszystko zaczyna się od wapnia. Wapń jest jednym z najważniejszych minerałów w ludzkim organizmie. Znajduje się w naszych kościach, zębach i naczyniach krwionośnych. I właśnie tam jest on wyjątkowo niepożądany. Duże ilości wapnia w naczyniach krwionośnych mogą prowadzić do wielu chorób sercowo-naczyniowych, a nawet zawałów serca. Witamina K2 jest odpowiedzialna za to, aby wapń nie pozostawał we krwi, ale przemieszczał się do kości. Mówiąc lepiej, witamina K2 aktywuje osteokalcynę (czasami nazywaną białkiem kości). Osteokalcyna jest ważnym białkiem wydzielanym przez osteoblasty, komórki odpowiedzialne za tworzenie kości w organizmie. Dzięki witaminie K2 osteokalcyna pobiera wapń z naczyń krwionośnych i odkłada go w kościach z pomocą osteoblastów.
Skuteczność witaminy K2 wzrasta w połączeniu z witaminą D3
Badania badające wpływ witaminy D3 i witaminy K2 wykazały, że wyższe spożycie tych składników odżywczych znacząco zmniejszało ryzyko złamań kości. Witamina D3 jest ważna dla tworzenia wyżej wymienionych białek, które są zależne od witaminy K2. Innymi słowy, witamina D3 pomaga we wchłanianiu wapnia z jelit do krwi, a witamina K2 jest zaangażowana w odkładanie tego wapnia w kościach i zapobieganie odkładaniu się wapnia w ścianach naczyń krwionośnych.
Pomaga zapobiegać i leczyć osteoporozę
W Japonii, od 1995 roku, suplementy witaminy K2 stały się zatwierdzonym sposobem leczenia osteoporozy. Osteoporoza jest powszechną chorobą, która zmniejsza gęstość kości i szczególnie dotyka starsze kobiety. Jak wspomniano powyżej, witamina K2 odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia - głównego minerału znajdującego się w naszych kościach i zębach. Witamina K2 aktywuje białka które pomagają utrzymać zdrowe kości i zapobiegają osteoporozie.
Zmniejsza ryzyko chorób serca i utrzymuje zdrowe serce
Osteokalcyna aktywowana witaminą K2, powoduje aktywację innego białka o nazwie matrix GLA protein (MGP). Usuwa to nadmiar wapnia, który może gromadzić się w tkankach miękkich, takich jak tętnice i żyły. Gromadzenie się wapnia w tętnicach wokół serca jest ogromnym czynnikiem ryzyka chorób serca. Dlatego wszystko, co może zmniejszyć gromadzenie się wapnia, może pomóc w zapobieganiu chorobom serca. To właśnie MGP aktywowany przez witaminę K2 jest uważany za najpotężniejszy czynnik w zapobieganiu, a nawet odwracaniu chorób sercowo-naczyniowych.
Wielu lekarzy zaleca suplementy wapnia kobietom po menopauzie w celu zapobiegania lub leczenia osteoporozy. Pytanie brzmi, czy powinni oni również rozważyć suplementacjęwitaminą K2. Wapń jest głównym minerałem obecnym w kościach, ale suplementacja niekoniecznie prowadzi do wzmocnienia kości, jeśli gromadzi się w żyłach i tętnicach. Wręcz przeciwnie, może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Utrzymuje zdrowe zęby
Wydaje się, że witamina ta może być również ważna dla zdrowych zębów. Osteokalcyna, to samo białko, które jest niezbędne dla metabolizmu kości, uruchamia mechanizm, który stymuluje wzrost nowej zębiny, która jest zwapnioną tkanką pod szkliwem zęba. Uważa się, że witaminy A i D, które działają synergistycznie z witaminą K2, również odgrywają ważną rolę.
Niedobór witaminy K2
Główne objawy niedoboru witaminy K2 obejmują:
- podwyższony poziom wapnia w krwiobiegu
- nadmierne krwawienie
- rozwój siniaków
- ryzyko osteoporozy
- ryzyko choroby Alzheimera
- ryzyko wielu chorób układu krążenia
- korozja tętnic
- bóle głowy, bóle pleców, mięśni i stawów
- zmęczenie, złe samopoczucie, osłabienie mięśni
- nudności
Jak wspomniano, nasza dieta jest bardzo uboga w witaminę K2. W rezultacie wiele osób cierpi na jej niedobór i dlatego zaleca się regularne uzupełnianie witaminy K2 poprzez spożywanie pokarmów bogatych w witaminę K2 lub suplementów.
Źródła witaminy K2
Średnie spożycie tego ważnego składnika odżywczego jest niewiarygodnie niskie w dzisiejszej diecie. Wiele produktów spożywczych jest bogatych w witaminę K1, ale witamina K2 jest mniej powszechna. Organizm może częściowo konwertować witaminę K1 do K2. Obecne badania sugerują jednak, że proces konwersji nie jest wydajny. W rezultacie bezpośrednia suplementacja witaminą K2 może przynieść znacznie więcej korzyści.
Zaleca się przyjmowanie około 200 mikrogramów witaminy K2 dziennie. Jednak witamina K2 nie jest toksyczna nawet w wysokich dawkach. Witamina K2 znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego i sfermentowanej. Należą do nich między innymi żółtka jaj, wątroba lub wysokotłuszczowe produkty mleczne od krów karmionych trawą. Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że niskotłuszczowe i chude produkty zwierzęce nie zawierają jej zbyt wiele.
- żółtka jaj: 29,1 do 33,5 μg na 100g
- mięso z kurczaka 5,8 do 11,3 μg na 100g
- mięso wieprzowe 1,7 do 2,4 μg na 100g
- mięso wołowe 0,7 do 1,3 μg na 100g
- mleko 0,7 do 0,9 μg na 100g
- Natto - sfermentowana soja 939 do 998 μg na 100g
Podsumowanie
Witamina K2 odgrywa ważną rolę w krzepnięciu krwi, metabolizmie wapnia i zdrowiu serca. Pomaga zapobiegać wielu chorobom i problemom. Jest ona jednak niezwykle rzadka w naszej diecie. Aby zapewnić odpowiednie spożycie tej witaminy, zaleca się spożywanie suplementów diety. Ze względu na silne działanie synergistyczne z witaminą D3, korzyści witaminy K2 w połączeniu z tą witaminą mogą być wielokrotnie zwiększone.
Eksperci są również zgodni co do korzyści płynących z przyjmowania witaminy D3 razem z witaminą K2. W rzeczywistości przyjmowanie samej witaminy D3 w wyższych dawkach może prowadzić do nadmiaru wapnia we krwi, co może powodować tworzenie się kamieni nerkowych i złogów wapnia w naczyniach krwionośnych. I odwrotnie, połączenie witaminy D3 i K2 może wielokrotnie zwiększyć korzystne działanie witaminy K2. Ponadto witamina D3 ma wiele korzyści zdrowotnych. Więc wypróbuj nasz wyjątkowy BrainMax witamina K2 w połączeniu z witaminą D3.
Witamina K2 jako MK7 K2VITAL®DELTA produkowana przez Kappa BioSicence z Niemiec
Ta opatentowana forma witaminy K2 w postaci MK7 jest znacznie bardziej stabilna niż inne formy witaminy K2. Ta stabilność jest również przenoszona na witaminę D3, z którą znajduje się w kapsułce. Charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i zwiększa biodostępność samej witaminy D3. W porównaniu do konwencjonalnych form witaminy K2, których okres półtrwania w organizmie wynosi 1,5 godziny, ta forma witaminy K2 pozostaje w organizmie przez 78 godzin. Oznacza to 48 razy dłuższy okres półtrwania w organizmie.
- https://nutrition.basf.com/global/en/human-nutrition/products/vitamin-k2.html
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-k1-vs-k2
- https://www.healthline.com/nutrition/calcium-supplements
- https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4899-1789-8_19
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17158229/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3530901/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22516724/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14654717/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5494092/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23529983/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18367736/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14976978/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22516724/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15514282/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19179058/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22516723/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22516726/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23410565/
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00198-013-2325-6
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16801507/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/mnfr.201300950
- https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00774-011-0287-3
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9076586/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16295569/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17055908/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8466530/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1492156/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7895417/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3321250
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21155624