Kliknij tutaj aby przejść do BrainMarket.cz

Witamina K2

Klasyfikacja:
Další názvy:
Menatetrenon

Witamina K2 jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która składa się z menachinonów, co jest zbiorczą nazwą dla podobnych związków witaminy K, które mają nasycone łańcuchy. Nazwa MK jest używana dla tych menachinonów z liczbą wskazującą liczbę jednostek izoprenowych (MK1 do MK15). Liczba wskazuje, jak długa jest witamina. Formy najczęściej spotykane w konwencjonalnym systemie to MK-4, MK-7 i MK-9.

Najczęściej stosowane są typy MK-4 i MK-7. MK-7 (menachinon) powstaje podczas fermentacji soi przy użyciu bakterii Bacillus subtillis. Zaletą jest to, że może być obecny w organizmie do 24 godzin i ma wyższą aktywność u ludzi niż MK-4 ze względu na lepszą biodostępność i dłuższy okres półtrwania.
Formę MK7 można znaleźć w sfermentowanej żywności na bazie drożdży. Forma MK4 znajduje się w serze, żółtkach jaj, mięsie, maśle. Jej wartość dietetyczna jest niższa niż witaminy K1 (filochinon). Forma MK-9 znajduje się w serze, sfermentowanej kapuście i jest również wytwarzana przez bakterie w jelitach.



Forma MK7 jest reprezentowana w naszej witaminie D3&K2.
Ta
zastrzeżona forma witaminy K2 w formie MK7 jest znacznie bardziej stabilna niż inne formy witaminy K2. Ta stabilność przenosi się również na witaminę D3. Charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i zwiększa biodostępność samej witaminy D3. W porównaniu do konwencjonalnych form witaminy K2, których okres półtrwania w organizmie wynosi 1,5 godziny, ta forma witaminy K2 pozostaje w organizmie przez 78 godzin. Oznacza to 48 razy dłuższy okres półtrwania w organizmie.



Witamina K2 ma
działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, pozytywnie wpływa na metabolizm wapnia, wspomaga zdrowie i rozwój kości, zmniejsza ryzyko złamań i zapobiega utracie kości (osteoporoza), jest ważna w tworzeniu tkanek, pomaga w krzepnięciu krwi, wspomaga zdrowie naczyń krwionośnych, spowalnia korozję tętnic, czyli odkładanie się substancji tłuszczowych w ścianie naczyń krwionośnych (miażdżyca) i zapobiega gromadzeniu się wapnia w naczyniach krwionośnych (zwapnienie naczyń krwionośnych), oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów wapnia i chroni wątrobę przed złogami wapnia. Witamina K2 działa najlepiej w połączeniu z witaminą D, która również pomaga poprawić wykorzystanie wapnia i utrzymać jego odpowiedni poziom we krwi.
Niedobór obserwuje się u osób cierpiących na następujące choroby: zwłóknienie torbielowate, celiakia (nietolerancja glutenu), zaburzenia czynności wątroby i przewlekła resekcja jelit.

Niedobór witaminy K2: krwawienia z nosa, krew w moczu, złamania, krwawiące dziąsła, niedokrwistość, słabe krzepnięcie, złogi wapnia w ścianach serca, nieprawidłowości i wady płodu u kobiet w ciąży, krwiaki i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Znajdź kompozycję

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Fisetyna: nowa nadzieja dla zdrowia komórek
Fisetyna: nowa nadzieja dla zdrowia komórek
Fisetyna jest naturalnym flawonoidem występującym w niektórych owocach i warzywach, takich jak truskawki, jabłka, kiwi, pomidory i cebula. Związek ten cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na jego potencjalne korzyści zdrowotne, szczególnie w obszarach starzenia się i wspierania funkcji komórkowych.
Błędy w pielęgnacji skóry
Błędy w pielęgnacji skóry
Właściwa pielęgnacja skóry jest kluczem do zdrowego i promiennego wyglądu. Jednak wiele osób popełnia błędy, które mogą uszkodzić lub pogorszyć stan skóry. Przyjrzyjmy się najczęstszym błędom, których należy unikać.
Prebiotyki: odżywianie dla jelit i zdrowia
Prebiotyki: odżywianie dla jelit i zdrowia
Prebiotyki są jednym z najważniejszych czynników w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. W przeciwieństwie do probiotyków, które są bezpośrednio żywymi mikroorganizmami, prebiotyki są niestrawnym składnikiem żywności, który służy jako pożywienie dla pożytecznych bakterii w jelitach. Dlaczego są one tak ważne i gdzie możemy je znaleźć?
Naturalne substancje słodzące: Zdrowsza alternatywa dla cukru
Naturalne substancje słodzące: Zdrowsza alternatywa dla cukru
Naturalne słodziki stają się coraz bardziej popularne jako alternatywa dla rafinowanego cukru. Oferują one słodki smak, ale często o niższej zawartości kalorii i lepszych właściwościach odżywczych. Ponadto mogą być łagodniejsze dla naszego organizmu i mniej obciążać poziom cukru we krwi. Jakie są rodzaje naturalnych substancji słodzących i co je wyróżnia?