Kliknij tutaj aby przejść do BrainMarket.cz

Witamina K2

Klasyfikacja:
Další názvy:
Menatetrenon

Witamina K2 jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która składa się z menachinonów, co jest zbiorczą nazwą dla podobnych związków witaminy K, które mają nasycone łańcuchy. Nazwa MK jest używana dla tych menachinonów z liczbą wskazującą liczbę jednostek izoprenowych (MK1 do MK15). Liczba wskazuje, jak długa jest witamina. Formy najczęściej spotykane w konwencjonalnym systemie to MK-4, MK-7 i MK-9.

Najczęściej stosowane są typy MK-4 i MK-7. MK-7 (menachinon) powstaje podczas fermentacji soi przy użyciu bakterii Bacillus subtillis. Zaletą jest to, że może być obecny w organizmie do 24 godzin i ma wyższą aktywność u ludzi niż MK-4 ze względu na lepszą biodostępność i dłuższy okres półtrwania.
Formę MK7 można znaleźć w sfermentowanej żywności na bazie drożdży. Forma MK4 znajduje się w serze, żółtkach jaj, mięsie, maśle. Jej wartość dietetyczna jest niższa niż witaminy K1 (filochinon). Forma MK-9 znajduje się w serze, sfermentowanej kapuście i jest również wytwarzana przez bakterie w jelitach.



Forma MK7 jest reprezentowana w naszej witaminie D3&K2.
Ta
zastrzeżona forma witaminy K2 w formie MK7 jest znacznie bardziej stabilna niż inne formy witaminy K2. Ta stabilność przenosi się również na witaminę D3. Charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i zwiększa biodostępność samej witaminy D3. W porównaniu do konwencjonalnych form witaminy K2, których okres półtrwania w organizmie wynosi 1,5 godziny, ta forma witaminy K2 pozostaje w organizmie przez 78 godzin. Oznacza to 48 razy dłuższy okres półtrwania w organizmie.



Witamina K2 ma
działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, pozytywnie wpływa na metabolizm wapnia, wspomaga zdrowie i rozwój kości, zmniejsza ryzyko złamań i zapobiega utracie kości (osteoporoza), jest ważna w tworzeniu tkanek, pomaga w krzepnięciu krwi, wspomaga zdrowie naczyń krwionośnych, spowalnia korozję tętnic, czyli odkładanie się substancji tłuszczowych w ścianie naczyń krwionośnych (miażdżyca) i zapobiega gromadzeniu się wapnia w naczyniach krwionośnych (zwapnienie naczyń krwionośnych), oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów wapnia i chroni wątrobę przed złogami wapnia. Witamina K2 działa najlepiej w połączeniu z witaminą D, która również pomaga poprawić wykorzystanie wapnia i utrzymać jego odpowiedni poziom we krwi.
Niedobór obserwuje się u osób cierpiących na następujące choroby: zwłóknienie torbielowate, celiakia (nietolerancja glutenu), zaburzenia czynności wątroby i przewlekła resekcja jelit.

Niedobór witaminy K2: krwawienia z nosa, krew w moczu, złamania, krwawiące dziąsła, niedokrwistość, słabe krzepnięcie, złogi wapnia w ścianach serca, nieprawidłowości i wady płodu u kobiet w ciąży, krwiaki i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Znajdź kompozycję

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma, znana również jako "złota przyprawa", jest korzeniem rośliny Curcuma longa, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ta żółta przyprawa jest nie tylko istotną częścią kuchni indyjskiej, ale słynie również z korzyści zdrowotnych, które wynikają głównie z aktywnego składnika kurkuminy. W ostatnich latach kurkuma i kurkumina zyskały wiele uwagi ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, które obejmują wzmocnienie układu odpornościowego, zarządzanie procesami zapalnymi i wiele innych.
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina to aminokwas najczęściej występujący w liściach zielonej herbaty. W naturalny sposób promuje spokój bez powodowania senności i jest znany ze swojego wpływu na relaksację, poprawę koncentracji i zmniejszenie stresu. Dlatego też staje się coraz bardziej popularnym suplementem diety, występującym zarówno w naturalnych herbatach, jak i kapsułkach.
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen jest niezbędnym białkiem budulcowym w organizmie, które jest niezbędne dla zdrowia skóry, stawów, kości i wielu innych tkanek. Stanowi on około 30% wszystkich białek w naszym organizmie i choć ciało naturalnie go produkuje, jego produkcja spada wraz z wiekiem. Skutkiem tego jest utrata jędrności skóry, większa podatność na zmarszczki oraz osłabienie stawów i kości.
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao, główny składnik czekolady, jest obecnie znane jako "superżywność" ze względu na swoją wartość odżywczą i wiele korzyści zdrowotnych, jakie przynosi. Aztekowie i Majowie używali kakao nie tylko jako przysmaku, ale także jako środka leczniczego, a współczesne badania naukowe potwierdzają, że jest ono cennym źródłem przeciwutleniaczy, flawonoidów i minerałów.