Włókno
Jest to długołańcuchowy węglowodan występujący w żywności. Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i nierozpuszczalny, który nie może rozpuścić się w wodzie, w zależności od jego rozpuszczalności w wodzie. Komórki ludzkiego ciała nie mają enzymów, które mogą trawić błonnik, ale pomagają w tym bakterie jelitowe, które mają niezbędne enzymy. Idealnym rozwiązaniem jest stopniowe zwiększanie ilości błonnika w diecie.
Błonnik zawarty jest w pełnoziarnistych zbożach, roślinach strączkowych, owocach, warzywach, psyllium, skrobi i otrębach.
Błonnik działa jak prebiotyk, wspiera funkcjonowanie zdrowych bakterii jelitowych, wspomaga trawienie i wypróżnianie, gdzie może skrócić czas przejścia pokarmu przez jelita, zwiększyć objętość stolca. Działa zapobiegawczo przeciwko chorobom metabolicznym i wspiera odporność organizmu, pomaga w utracie wagi, zmniejsza apetyt i pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Zmniejsza wchłanianie zwrotne kwasów żółciowych do krwiobiegu, zapobiegając w ten sposób rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych (zawał mięśnia sercowego).
Brak błonnika spowalnia przejście trawienia przez okrężnicę i gromadzenie się niebezpiecznych substancji odpadowych.