Ubichinol
Ubiquinol jest zredukowaną formą koenzymu Q10, który nasz organizm naturalnie zawiera. Jego produkcja wzrasta do 20 lat, po 30 latach zaczyna spadać. Jest rozpuszczalny w tłuszczach i łatwiej wchłaniany niż koenzym Q10. Znajduje się w sercu, wątrobie, nerkach, oleju sojowym, wołowinie, makreli i orzeszkach ziemnych.
Istnieją dwie formy CoQ10: ubichinon i ubichinol . Ubiquinol, aktywna antyoksydacyjna forma CoQ10, jest wytwarzany w organizmie z ubichinonu. W miarę starzenia się, poziom obu form spada. Już w wieku 20 lat ilość ubichinonu dostarczanego przez nasz organizm zaczyna spadać. Ponadto, organizm traci również zdolność do wytwarzania ubichinolu z ubichinonu. Jedną z jego podstawowych funkcji jest pomoc w tworzeniu energii w komórkach . Uczestniczy w tworzeniu trifosforanu adenozyny (ATP)które są dalej zaangażowane w transfer energii wewnątrz komórek.
Ubiquinol stanowi 90% CoQ10 we krwi i jest najlepiej przyswajalną formą. Dlatego zaleca się wybór suplementów zawierających formę ubichinolu.
Jego inną kluczową rolą jest służenie jako przeciwutleniacz i ochrona komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ma działanie przeciwutleniające, wspomaga zdrowie serca, obniża ciśnienie krwi, pomaga zapobiegać miażdżycy, obniża poziom cholesterolu, zwiększa płodność, dodaje energii i może łagodzić objawy choroby Parkinsona. Zalecane dzienne dawki: poniżej 30 lat: 30 mg, 30-40 lat: 60 mg, w przypadku zmęczenia: 100 mg, 40-50 lat: 100 mg i 50 lat i więcej: 100 mg. Działania niepożądane obejmują nudności, utratę apetytu, ból głowy, biegunkę i wysypkę.