Kliknij tutaj aby przejść do BrainMarket.cz

Quinoa

Klasyfikacja:

Botanicznie, komosa ryżowa jest w rzeczywistości uważana za nasiona, a nie za ziarno. Drobne granulki znane jako quinoa są nasionami roślinyChenopodiumquinoa, roślina o szerokich liściach, która produkuje nasiona zamiast owoców.

W przeciwieństwie do prawdziwych zbóż, takich jak pszenica i jęczmień, które rosną w trawach, rośliny te wytwarzają jadalne nasiona. Z powodu tego procesu, Chenopodium quinoa faktycznie określane jako "pseudocerealia", nasiona, które są używane w taki sam sposób jak ziarna zbóż, takie jak jęczmień. Chociaż quinoa stała się coraz bardziej popularna w ostatniej dekadzie, uprawiana jest w Ameryce Południowej od tysiącleci. Inkowie nazywali ją chisiya ("ziarno matki") i miało swoje miejsce w starożytnych ceremoniach religijnych i domowej kuchni. Jest to żywność bezglutenowa, więc szczególnie docenią go osoby z celiakią lub te, które z jakiegoś powodu unikają glutenu.

Wraz z pojawieniem się diety Paleo i innych stylów odżywiania, które promują eliminację glutenu, złożone i bezglutenowe węglowodany, takie jak komosa ryżowa, są niezbędnym sposobem na dostarczenie energii. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na zawartości białka i innych niezwykle korzystnych składników odżywczych. Oprócz wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów, komosa ryżowa zawiera również duże ilości błonnika (2 razy więcej niż inne zboża), manganu, magnezu, fosforu i kwasu foliowegowraz z wieloma innymi niezbędnymi mikroelementami. Oprócz wymienionych składników odżywczych, komosa ryżowa jest bardzo bogata w żelazo , co czyni ją idealnym pożywieniem dla kobiet (nawet w czasie ciąży), dzieci i ogólnie każdego, kto cierpi na anemię. Dzięki zawartości magnezu i witaminy B2które zawiera komosa ryżowa, co czyni ją doskonałym pożywieniem dla osób, które często cierpią na bóle głowy lub migreny.

Istnieją trzy rodzaje komosy ryżowej:

  • White quinoa - jest to najczęściej używana odmiana, której gotowanie trwa najkrócej i jest łagodniejsza w smaku.
  • Czerwona komosa ryżowa - zachowuje swój pierwotny kształt po ugotowaniu
  • Czarna Quinoa - ma ziemisty, słodszy smak i gotuje się najdłużej.




Znajdź kompozycję

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma, znana również jako "złota przyprawa", jest korzeniem rośliny Curcuma longa, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ta żółta przyprawa jest nie tylko istotną częścią kuchni indyjskiej, ale słynie również z korzyści zdrowotnych, które wynikają głównie z aktywnego składnika kurkuminy. W ostatnich latach kurkuma i kurkumina zyskały wiele uwagi ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, które obejmują wzmocnienie układu odpornościowego, zarządzanie procesami zapalnymi i wiele innych.
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina to aminokwas najczęściej występujący w liściach zielonej herbaty. W naturalny sposób promuje spokój bez powodowania senności i jest znany ze swojego wpływu na relaksację, poprawę koncentracji i zmniejszenie stresu. Dlatego też staje się coraz bardziej popularnym suplementem diety, występującym zarówno w naturalnych herbatach, jak i kapsułkach.
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen jest niezbędnym białkiem budulcowym w organizmie, które jest niezbędne dla zdrowia skóry, stawów, kości i wielu innych tkanek. Stanowi on około 30% wszystkich białek w naszym organizmie i choć ciało naturalnie go produkuje, jego produkcja spada wraz z wiekiem. Skutkiem tego jest utrata jędrności skóry, większa podatność na zmarszczki oraz osłabienie stawów i kości.
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao, główny składnik czekolady, jest obecnie znane jako "superżywność" ze względu na swoją wartość odżywczą i wiele korzyści zdrowotnych, jakie przynosi. Aztekowie i Majowie używali kakao nie tylko jako przysmaku, ale także jako środka leczniczego, a współczesne badania naukowe potwierdzają, że jest ono cennym źródłem przeciwutleniaczy, flawonoidów i minerałów.