Potas
Potas jest głównym elektrolitem, który decyduje o ilości wody w komórkach (40% całkowitej ilości w organizmie). Natomiast sód zapewnia wodę w przestrzeni międzykomórkowej. Odpowiednie stężenie potasu i związana z nim optymalna ilość wody w komórkach jest niezbędna nie tylko dla ogólnego zdrowia komórek, ale także do utrzymania potencjału elektrycznego błon komórkowych i włókien mięśniowych oraz do zapewnienia optymalnej transmisji impulsów nerwowych. Biorąc pod uwagę naszą dietę bogatą w sód (sól), zaleca się również kontrolowanie spożycia potasu, zwłaszcza jeśli uprawiamy sport lub w okresach zwiększonego stresu. Potas pomaga usunąć nadmiar wody z przestrzeni międzykomórkowej spowodowanej nadmiernym spożyciem soli i wprowadza ją z powrotem do komórek, równoważąc w ten sposób równowagę elektrolitową i pozbywając się zastoju wody.
Niedobór potasu objawia się zwiększonym zmęczeniem, słabym snem, koncentracją, pamięcią, insulinoopornością, zmniejszoną wytrzymałością kości (↑ wydalanie wapnia z moczem), podwyższonym ciśnieniem krwi, bólem stawów itp. I odwrotnie, właściwy poziom potasu jest związany ze zdrowiem układu sercowo-naczyniowego, niższym ciśnieniem krwi, kośćmi, mięśniami, zdrowiem nerek, wrażliwością na insulinę. Potas w postaci cytrynianu jest wysoce użyteczną organiczną formą tego niezbędnego minerału, a dawka 100 mg jest idealna do suplementacji.
Potas jest przede wszystkim zaangażowany w ruch mięśni. Wraz z sodem pomaga utrzymać poziom płynów w organizmie, uczestniczy w syntezie białek, odpowiada za regularny rytm serca i reguluje ciśnienie krwi. Działa między innymi jako naturalny diuretyk (środek moczopędny) i pomaga usuwać toksyny z organizmu. Wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Odgrywa rolę w skurczach mięśni, pomagając zachować masę mięśniową. Wpływa na rolę w syntezie białek i glikogenu.
Następujące problemy mogą wystąpić przy niskim poziomie potasu we krwi: zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie, zaparcia, problemy z oddychaniem, mrowienie/swędzenie w dłoniach, stopach.