Olejek z gorzkiej pomarańczy
Klasyfikacja:
Další názvy:
Olejek ze skórki Citrus Aurantium Dulcis, olejek z gorzkiej pomarańczy, olejek ze skórki Citrus Aurantium Amara
Pomarańcza gorzka, czyli Citrus Aurantium, to drzewo owocowe pochodzące z południowo-wschodniej Azji, którego owocami są gorzkie pomarańcze. Pomarańcze te zawierają kilka aktywnych związków roślinnych, które są ekstrahowane z suszonej skórki w celu produkcji suplementów diety, w tym olejków eterycznych. Związki roślinne występujące w gorzkich pomarańczach, zwane protoalkaloidami, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe i są stosowane w suplementach odchudzających, sportowych, do pielęgnacji skóry, kontroli apetytu, zdrowia mózgu, a także w przemyśle perfumeryjnym.
Gorzka pomarańcza i jej ekstrakty są integralną częścią tradycyjnej medycyny chińskiej, gdzie znajdują zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawienia, biegunki, czerwonki i zaparć. Stosuje się ją również przy przeziębieniach, stresie, niepokoju i epilepsji. Wspomaga sen, a jego aromat poprawia nastrój.
Olejek, który jest pozyskiwany ze skórki poprzez tłoczenie na zimno, ma świeży, gorzki cytrusowy aromat. Jego głównym składnikiem jest limonen, który stanowi do 95% olejku. Ma właściwości przeciwutleniające, antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nadaje się do pielęgnacji skóry, zwłaszcza w leczeniu cellulitu. Pomaga usunąć żylaki i żyły na twarzy. Udowodniono, że leczy wiele problemów skórnych, w tym trądzik. Detoksykuje, zwalcza stany zapalne i rewitalizuje skórę. Działa również oczyszczająco, stymulująco, tonizująco i kojąco na skórę. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i tłuszcz ze skóry i włosów. Oleje cytrusowe mają zazwyczaj działanie fototoksyczne, dlatego nie zaleca się przebywania na słońcu po nałożeniu na skórę.
Olejek ten działa pobudzająco i energetyzująco na ciało, jednocześnie uspokajając umysł i emocje. Przeciwdziała chronicznemu zmęczeniu, obniża poziom cukru we krwi, ma pozytywny wpływ na sen i jest stosowany przy bólach stawów, mięśni, siniakach oraz problemach z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym.Jest również stosowany w produkcji mydeł, środków czyszczących, środków dezynfekujących, kosmetyków, perfum i leków. Ma również swoje miejsce w aromatyzowaniu żywności i napojów.
Czyste olejki eteryczne są wysoce skoncentrowane, dlatego zawsze pożądane jest stosowanie ich w rozcieńczeniu z olejem bazowym, którym może być olej kokosowy lub jojoba.
Blog
Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma, znana również jako "złota przyprawa", jest korzeniem rośliny Curcuma longa, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ta żółta przyprawa jest nie tylko istotną częścią kuchni indyjskiej, ale słynie również z korzyści zdrowotnych, które wynikają głównie z aktywnego składnika kurkuminy. W ostatnich latach kurkuma i kurkumina zyskały wiele uwagi ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, które obejmują wzmocnienie układu odpornościowego, zarządzanie procesami zapalnymi i wiele innych.
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina to aminokwas najczęściej występujący w liściach zielonej herbaty. W naturalny sposób promuje spokój bez powodowania senności i jest znany ze swojego wpływu na relaksację, poprawę koncentracji i zmniejszenie stresu. Dlatego też staje się coraz bardziej popularnym suplementem diety, występującym zarówno w naturalnych herbatach, jak i kapsułkach.
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen jest niezbędnym białkiem budulcowym w organizmie, które jest niezbędne dla zdrowia skóry, stawów, kości i wielu innych tkanek. Stanowi on około 30% wszystkich białek w naszym organizmie i choć ciało naturalnie go produkuje, jego produkcja spada wraz z wiekiem. Skutkiem tego jest utrata jędrności skóry, większa podatność na zmarszczki oraz osłabienie stawów i kości.
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao, główny składnik czekolady, jest obecnie znane jako "superżywność" ze względu na swoją wartość odżywczą i wiele korzyści zdrowotnych, jakie przynosi. Aztekowie i Majowie używali kakao nie tylko jako przysmaku, ale także jako środka leczniczego, a współczesne badania naukowe potwierdzają, że jest ono cennym źródłem przeciwutleniaczy, flawonoidów i minerałów.