Mango
Kto nie zna mango, słodkiego tropikalnego owocu, który po raz pierwszy pojawił się w Indiach ponad 5000 lat temu. Około 300 r. n.e. nasiona mango rozprzestrzeniły się z Azji na Bliski Wschód, Afrykę Wschodnią i Amerykę Południową.
Mango jest wyjątkowe, ponieważ posiada najbardziej zróżnicowaną gamę witamin i minerałów. Jest doskonałym źródłem witaminy C, beta karotenu, witamin z grupy B, a wśród minerałów możemy do mango dodać żelazo, wapń i magnez z potasem. W 100 g mango znajdziemy 2,6 g błonnika. Błonnik jest ważny dla naszego układu trawiennego, ponieważ pomaga w ruchu jelit, a im więcej błonnika zawiera dany pokarm, tym bardziej czujemy się syci i dlatego wystarczy mniejsza porcja. Dlatego mango jest dobrą poranną przekąską nawet w diecie redukcyjnej. Mango zawiera enzym trawienny (podobny do banana) amylazę, który pomaga rozłożyć skrobię na prostsze węglowodany. Być może dlatego mango jest używane w tradycyjnej medycynie chińskiej do wzmacniania układu trawiennego. Ale to nie jedyna rzecz, jaką może zrobić błonnik. Jest on również ważny dla obniżenia poziomu cukru we krwi.
Mango zawiera również luteinę i zeaksantynę. Dwa przeciwutleniacze, które promują zdrowie naszych oczu i pomagają zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej w oczach. Choroby, która powoduje utratę widzenia centralnego i ostatecznie całkowitą utratę wzroku.