Kawa arabska
Wyciąg z kawy ma właściwości przeciwutleniające. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Równoważy pH skóry, wspomaga jej regenerację, dodaje blasku, promienności i redukuje widoczne oznaki zmęczenia.
Pięć milionów ton kawy jest produkowanych przez ponad pięćdziesiąt krajów rocznie i zajmuje drugie miejsce po ropie naftowej w handlu międzynarodowym. Szacuje się, że każdego dnia na całym świecie wypija się ponad 1,5 miliarda filiżanek kawy. Kawa ma swoje starożytne korzenie w Etiopii, gdzie była używana jako żywność, przyprawa, wino, lekarstwo i święty napój, zanim stała się popularnym porannym napojem w dzisiejszych czasach.
Jedna filiżanka kawy zawiera od 130-250 mg kofeiny, alkaloidu purynowego i farmakologicznie aktywnego składnika, a także kilkaset innych naturalnie występujących substancji chemicznych. Kawa zawiera również białka, różne aminokwasy, lipidy, węglowodany, witaminy i minerały, w tym potas, wapń i magnez oraz glikozydy. Składniki kawy różnią się znacznie w zależności od rodzaju kawy, miejsca jej uprawy, warunków glebowych i metody stosowanej do zbioru, palenia, przechowywania i parzenia.
Wpływ kawy na zdrowie, a w szczególności kofeiny, był przedmiotem wielu badań. Dowody sugerują, że kofeina stymuluje centralny układ nerwowy, działa na nerki, powodując diurezę, oraz skraca czas reakcji psychomotorycznej i ogólny czas snu. Badania potwierdzają również, że kofeina zwiększa świadomość i poprawia uczenie się, pamięć i uwagę.
W porównaniu z innymi rodzajami kawy, takimi jak robusta, ziarna kawy Arabica mają około 60% więcej lipidów i dwa razy więcej cukru. Ma to ogromny wpływ na body, smak i aromat kawy Arabica. Cukier zawarty w ziarnach Arabiki jest słodszy i pozostawia przyjemny posmak w ustach. Kawa Arabica ma właściwości przeciwutleniające, takie jak kwasy fenolowe, które odgrywają ogromną rolę w usuwaniu wolnych rodników w organizmie.