Indeks glikemiczny
Klasyfikacja:
Další názvy:
GI
Indeks glikemiczny to szybkość, z jaką poziom cukru we krwi wzrasta po spożyciu węglowodanów. Indeks glikemiczny, mówiąc najprościej, jest miarą tego, jak szybko żywność powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Miara ta klasyfikuje żywność w skali od 0 do 100. Czysty cukier ma wynik 100. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (IG) są szybko trawione i wchłaniane, powodując gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Żywność o wysokim indeksie glikemicznym jest często bogata w przetworzone węglowodany i cukry.
Z kolei pokarmy o niskim indeksie glikemicznym są trawione i wchłaniane wolniej i w konsekwencji powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi. Są one zazwyczaj bogate w błonnik, białko i/lub tłuszcz.
Z kolei pokarmy o niskim indeksie glikemicznym są trawione i wchłaniane wolniej i w konsekwencji powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi. Są one zazwyczaj bogate w błonnik, białko i/lub tłuszcz.
Wartości indeksu glikemicznego:
- pokarmy o niskim IG : 55 lub mniej
- pokarmy o średnim IG : 56-69
- pokarmy o wysokim IG : 70 lub więcej
Na IG danej żywności może wpływać kilka czynników:
- Gotowanie ma tendencję do zwiększania IG - ten sam rodzaj makaronu będzie miał niższy IG, jeśli jest al dente niż jeśli jest gotowany do miękkości.
- Przetwarzanie ma tendencję do zwiększania IG - Sok owocowy ma zwykle wyższy IG niż cały owoc, ponieważ sok zawiera już znacznie mniej błonnika.
- Dojrzała żywność ma tendencję do wyższego IG - Na przykład IG banana wzrośnie, gdy banan dojrzeje.
- Pokarmy, które dana osoba spożywa razem, mogą wpływać na IG - Błonnik obniża ogólny IG posiłku.
Blog
Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma, znana również jako "złota przyprawa", jest korzeniem rośliny Curcuma longa, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ta żółta przyprawa jest nie tylko istotną częścią kuchni indyjskiej, ale słynie również z korzyści zdrowotnych, które wynikają głównie z aktywnego składnika kurkuminy. W ostatnich latach kurkuma i kurkumina zyskały wiele uwagi ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, które obejmują wzmocnienie układu odpornościowego, zarządzanie procesami zapalnymi i wiele innych.
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina to aminokwas najczęściej występujący w liściach zielonej herbaty. W naturalny sposób promuje spokój bez powodowania senności i jest znany ze swojego wpływu na relaksację, poprawę koncentracji i zmniejszenie stresu. Dlatego też staje się coraz bardziej popularnym suplementem diety, występującym zarówno w naturalnych herbatach, jak i kapsułkach.
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen jest niezbędnym białkiem budulcowym w organizmie, które jest niezbędne dla zdrowia skóry, stawów, kości i wielu innych tkanek. Stanowi on około 30% wszystkich białek w naszym organizmie i choć ciało naturalnie go produkuje, jego produkcja spada wraz z wiekiem. Skutkiem tego jest utrata jędrności skóry, większa podatność na zmarszczki oraz osłabienie stawów i kości.
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao, główny składnik czekolady, jest obecnie znane jako "superżywność" ze względu na swoją wartość odżywczą i wiele korzyści zdrowotnych, jakie przynosi. Aztekowie i Majowie używali kakao nie tylko jako przysmaku, ale także jako środka leczniczego, a współczesne badania naukowe potwierdzają, że jest ono cennym źródłem przeciwutleniaczy, flawonoidów i minerałów.