Cukry
Cukry należą do węglowodanów, które są głównym źródłem pożywienia i energii dla większości organizmów. Wadą jest to, że wcześnie odczuwasz głód. Cukry znane są jako węglowodany proste, które występują naturalnie - w warzywach, mleku i miodzie oraz cukry dodane, które znajdują się w przetworzonej żywności - słodyczach, słodkich napojach.
Monosacharydy są najmniejszą jednostką cukru. Są to cukry proste - węglowodany, które składają się z 1 cząsteczki cukru. Monosacharydy nie są już trawione w przewodzie pokarmowym i są wysoce rozpuszczalne w wodzie. Monosacharydy obejmują następujące cukry:
glukoza - Jest głównym źródłem energii dla komórki i wskazuje poziom cukru we krwi (glikemię). Glukoza krąży we krwi i wymaga hormonu insuliny do jej transportu. Glukoza jest również nazywana cukrem gronowym lub dekstrozą.
Fruktoza - Fruktoza jest cukrem występującym w owocach i warzywach. W przeciwieństwie do glukozy, nie jest zależna od insuliny. Fruktoza nie może być dobrze wykorzystana przez organizm, więc jest przekształcana w glukozę, co dzieje się głównie w wątrobie. Wadą jest to, że łatwo przechodzi do zapasów tłuszczu.
galaktoza - Galaktoza składa się z cząsteczki glukozy z cząsteczką laktozy. Galaktoza jest cukrem prostym występującym w produktach mlecznych. Jest ważna dla budowy cerebrozydów i gangliozydów.
Disacharydy zawierają 2 jednostki cukrowe, więc są to 2 połączone cząsteczki monosacharydów.
Sacharoza - składa się z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki fruktozy. W jelicie cienkim jest rozkładana na cząsteczkę glukozy i cząsteczkę fruktozy. Występuje w postaci cukru kryształu i cukru pudru. Znany jest jako cukier biały, cukier trzcinowy.
Laktoza - jest to cukier mleczny, który składa się z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki galaktozy. Występuje w mleku, produktach mlecznych i czystej serwatce. Ostatnio stwierdzono, że nietolerancja laktozy powoduje problemy trawienne.
Maltoza - Maltoza składa się z dwóch cząsteczek glukozy. Powszechnie nazywana jest cukrem słodowym. Ma najwyższy indeks glikemiczny spośród disacharydów. Występuje w miodzie i zbożach i jest wykorzystywana do produkcji piwa.