Kliknij tutaj aby przejść do BrainMarket.cz

Cukry

Klasyfikacja:

Cukry należą do węglowodanów, które są głównym źródłem pożywienia i energii dla większości organizmów. Wadą jest to, że wcześnie odczuwasz głód. Cukry znane są jako węglowodany proste, które występują naturalnie - w warzywach, mleku i miodzie oraz cukry dodane, które znajdują się w przetworzonej żywności - słodyczach, słodkich napojach.

Monosacharydy są najmniejszą jednostką cukru. Są to cukry proste - węglowodany, które składają się z 1 cząsteczki cukru. Monosacharydy nie są już trawione w przewodzie pokarmowym i są wysoce rozpuszczalne w wodzie. Monosacharydy obejmują następujące cukry:
glukoza - Jest głównym źródłem energii dla komórki i wskazuje poziom cukru we krwi (glikemię). Glukoza krąży we krwi i wymaga hormonu insuliny do jej transportu. Glukoza jest również nazywana cukrem gronowym lub dekstrozą.
Fruktoza - Fruktoza jest cukrem występującym w owocach i warzywach. W przeciwieństwie do glukozy, nie jest zależna od insuliny. Fruktoza nie może być dobrze wykorzystana przez organizm, więc jest przekształcana w glukozę, co dzieje się głównie w wątrobie. Wadą jest to, że łatwo przechodzi do zapasów tłuszczu.
galaktoza - Galaktoza składa się z cząsteczki glukozy z cząsteczką laktozy. Galaktoza jest cukrem prostym występującym w produktach mlecznych. Jest ważna dla budowy cerebrozydów i gangliozydów.

Disacharydy zawierają 2 jednostki cukrowe, więc są to 2 połączone cząsteczki monosacharydów.
Sacharoza - składa się z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki fruktozy. W jelicie cienkim jest rozkładana na cząsteczkę glukozy i cząsteczkę fruktozy. Występuje w postaci cukru kryształu i cukru pudru. Znany jest jako cukier biały, cukier trzcinowy.
Laktoza - jest to cukier mleczny, który składa się z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki galaktozy. Występuje w mleku, produktach mlecznych i czystej serwatce. Ostatnio stwierdzono, że nietolerancja laktozy powoduje problemy trawienne.
Maltoza - Maltoza składa się z dwóch cząsteczek glukozy. Powszechnie nazywana jest cukrem słodowym. Ma najwyższy indeks glikemiczny spośród disacharydów. Występuje w miodzie i zbożach i jest wykorzystywana do produkcji piwa.

Znajdź kompozycję

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma, znana również jako "złota przyprawa", jest korzeniem rośliny Curcuma longa, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ta żółta przyprawa jest nie tylko istotną częścią kuchni indyjskiej, ale słynie również z korzyści zdrowotnych, które wynikają głównie z aktywnego składnika kurkuminy. W ostatnich latach kurkuma i kurkumina zyskały wiele uwagi ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, które obejmują wzmocnienie układu odpornościowego, zarządzanie procesami zapalnymi i wiele innych.
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina to aminokwas najczęściej występujący w liściach zielonej herbaty. W naturalny sposób promuje spokój bez powodowania senności i jest znany ze swojego wpływu na relaksację, poprawę koncentracji i zmniejszenie stresu. Dlatego też staje się coraz bardziej popularnym suplementem diety, występującym zarówno w naturalnych herbatach, jak i kapsułkach.
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen jest niezbędnym białkiem budulcowym w organizmie, które jest niezbędne dla zdrowia skóry, stawów, kości i wielu innych tkanek. Stanowi on około 30% wszystkich białek w naszym organizmie i choć ciało naturalnie go produkuje, jego produkcja spada wraz z wiekiem. Skutkiem tego jest utrata jędrności skóry, większa podatność na zmarszczki oraz osłabienie stawów i kości.
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao, główny składnik czekolady, jest obecnie znane jako "superżywność" ze względu na swoją wartość odżywczą i wiele korzyści zdrowotnych, jakie przynosi. Aztekowie i Majowie używali kakao nie tylko jako przysmaku, ale także jako środka leczniczego, a współczesne badania naukowe potwierdzają, że jest ono cennym źródłem przeciwutleniaczy, flawonoidów i minerałów.