Cholesterol
Cholesterol to woskowata substancja, której nasz organizm potrzebuje do budowy komórek oraz produkcji witamin i innych hormonów. Cholesterol jest wytwarzany przez wątrobę, a resztę przyjmujemy z dietą. Przede wszystkim pomaga wchłaniać niektóre witaminy, zwłaszcza witaminę D, a także jest ważny dla produkcji hormonów i żółci. Cholesterol jest niezbędny, ponieważ tworzy i utrzymuje błony komórkowe i struktury, niezbędny do produkcji hormonów: kortyzolu, testosteronu, estrogenu, progesteronu, wykorzystywany do produkcji żółci w wątrobie, izoluje komórki nerwowe, potrzebny do produkcji witaminy D i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Wartość cholesterolu całkowitego we krwi nie powinna przekraczać 5,0 mmol/l u osoby dorosłej. Wartość pomiędzy 5,0 a 6,2 mmol/l jest uważana za podwyższoną, a wartości powyżej 6,2 mmol/l są wartościami ryzyka.
Podwyższony cholesterol jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. O problemie mówi się, gdy poziom cholesterolu LDL jest podwyższony. Jednak obecnie wiadomo, że sam podwyższony poziom LDL nie jest problemem, ale problem pojawia się, gdy cholesterol utlenia się z powodu stanu zapalnego. Utleniony LDL (oxLDL) jest badany od ponad 30 lat. Od czasu odkrycia utlenionego LDL pojawiło się ponad 5000 artykułów na ten temat. Utleniona lipoproteina o niskiej gęstości (oxLDL) może promować stan zapalny i odkładanie lipidów w ścianie tętnic.OxLDL okazał się być czynnikiem ryzyka chorób serca i stłuszczenia wątroby Tak więc sam cholesterol stanowiłby połowę problemu bez stanu zapalnego. Zapalenie jest zatem w dużej mierze zaangażowane w korozję tętnic i rozwój negatywnych skutków cholesterolu. Oznacza to, że zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym polega na badaniu i zmniejszaniu ogólnoustrojowego stanu zapalnego.
>