Kliknij tutaj aby przejść do BrainMarket.cz

Alkohol

Klasyfikacja:
Další názvy:
Alkohol, etanol
Alkohol stanowi całą grupę płynów. Obecnie najczęściej określa się go mianem etanolu, który otrzymuje się w wyniku fermentacji biomasy zawierającej cukier lub skrobię. Etanol jest powszechnie stosowany do produkcji napojów alkoholowych, jako rozpuszczalnik, w farmaceutykach do produkcji leków oraz w kosmetykach. Ma działanie odurzające i jest niezbędny do maceracji ziół, ponieważ niektóre substancje nie rozpuszczają się w wodzie lub oleju. Można go znaleźć w szerokiej gamie produktów kosmetycznych, takich jak balsamy do ciała, wody po goleniu i perfumy. Jest stosowany głównie ze względu na jego zdolność do zabijania bakterii. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i dezodoryzujące. Służy do oczyszczania skóry, zwężania porów. Służy również jako środek konserwujący, który zapobiega psuciu się produktu.
Kremy zazwyczaj nie zawierają alkoholu do spożycia. Zamiast tego stosuje się denaturat, który często miesza się z plastyfikatorami. Ten rodzaj alkoholu nie jest jednak całkowicie idealny dla skóry. Łagodniejszą opcją jest certyfikowany organiczny alkohol pitny, który jest zwykle uzyskiwany przez destylację organicznych ziaren lub winogron. Co więcej, czysty alkohol organiczny nie powoduje alergii. Dobre alkohole obejmują również alkohol tłuszczowy, który można uzyskać z orzechów kokosowych. Ten rodzaj alkoholu ma właściwości zmiękczające i działa jako środek zmiękczający. Alkohol nie powinien być stosowany na otwarte rany lub błony śluzowe.

Alkohol w dużych ilościach uszkadza warstwę łojową skóry. Ma również tę wadę, że pobiera wodę ze skóry, w wyniku czego skóra jest sucha i popękana. Przy dłuższym stosowaniu może wystąpić zaczerwienienie lub pogorszenie trądziku, szczególnie na suchej skórze. Zależy to jednak od rodzaju i stężenia alkoholu. Jeśli zawartość alkoholu jest mniejsza niż 5%, nie ma to negatywnego wpływu na skórę, ponieważ całkowicie odparowuje, gdy produkt jest nakładany na skórę i nie wysusza skóry. Stosowanie syntetycznych konserwantów jest gorsze w porównaniu z alkoholem, ponieważ parabeny pozostają na skórze i są wchłaniane do organizmu.

Znajdź kompozycję

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma dla zdrowia: Co powinieneś wiedzieć o kurkuminie
Kurkuma, znana również jako "złota przyprawa", jest korzeniem rośliny Curcuma longa, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Ta żółta przyprawa jest nie tylko istotną częścią kuchni indyjskiej, ale słynie również z korzyści zdrowotnych, które wynikają głównie z aktywnego składnika kurkuminy. W ostatnich latach kurkuma i kurkumina zyskały wiele uwagi ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, które obejmują wzmocnienie układu odpornościowego, zarządzanie procesami zapalnymi i wiele innych.
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina: aminokwas zapewniający spokój i skupienie
L-teanina to aminokwas najczęściej występujący w liściach zielonej herbaty. W naturalny sposób promuje spokój bez powodowania senności i jest znany ze swojego wpływu na relaksację, poprawę koncentracji i zmniejszenie stresu. Dlatego też staje się coraz bardziej popularnym suplementem diety, występującym zarówno w naturalnych herbatach, jak i kapsułkach.
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen: dla jędrnej skóry i zdrowych stawów
Kolagen jest niezbędnym białkiem budulcowym w organizmie, które jest niezbędne dla zdrowia skóry, stawów, kości i wielu innych tkanek. Stanowi on około 30% wszystkich białek w naszym organizmie i choć ciało naturalnie go produkuje, jego produkcja spada wraz z wiekiem. Skutkiem tego jest utrata jędrności skóry, większa podatność na zmarszczki oraz osłabienie stawów i kości.
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao: Bogate źródło przeciwutleniaczy i korzyści zdrowotnych
Kakao, główny składnik czekolady, jest obecnie znane jako "superżywność" ze względu na swoją wartość odżywczą i wiele korzyści zdrowotnych, jakie przynosi. Aztekowie i Majowie używali kakao nie tylko jako przysmaku, ale także jako środka leczniczego, a współczesne badania naukowe potwierdzają, że jest ono cennym źródłem przeciwutleniaczy, flawonoidów i minerałów.