Achillea Asiatica
Krwawnik chiński lub krwawnik mongolski. Roślina ta, nazwana na cześć mitologicznego bohatera, należy do rodziny gwiazdowatych i pochodzi z Ameryki Północnej, a także występuje w Mongolii, Chinach i na Syberii. Używany jako zioło lecznicze od tysięcy lat, krwawnik ma długą historię stosowania w tradycyjnych systemach medycznych wielu starożytnych kultur. W rzeczywistości jest tak starożytny, że został znaleziony wśród innych ziół leczniczych w neandertalskim miejscu pochówku w Iraku, datowanym na około 60 000 lat pne.
Krwawnik pospolity jest znany jako "stypticum" - zioło zwężające, które zatrzymuje krwawienie. Jego zdolność do gojenia ran wynika przede wszystkim z alkaloidu achilleiny , który ułatwia krzepnięcie krwi, prowadząc do szybkiego zamknięcia rany.
Aby zminimalizować ryzyko infekcji, krwawnik aktywuje płytki krwi w dotkniętym obszarze, które tworzą warstwę ochronną, która chroni organizm przed bakteriami wywołującymi infekcje. Ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które można przypisać terpenom zawartym w olejku eterycznym, skutecznie zabijając bakterie po nałożeniu na ranę. Naturalne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne tego zioła sprawiają, że idealnie nadaje się do stosowania na małe skaleczenia i oparzenia, wspomagając gojenie przy jednoczesnym łagodzeniu bólu i stanów zapalnych.
Zarówno kwiat, jak i kwiatostan są używane, zwłaszcza do gojenia się ran, leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, ostrego zapalenia jelit i żołądka, zwiększania ochronnej wyściółki żołądka i działania jako doskonały środek dezynfekujący jamę ustną. Jest powszechnie stosowany w kąpielach ze względu na swoje działanie antyseptyczne i oczyszczające. Jest również stosowany do oczyszczania skóry.
Zawiera garbniki, fenole, flawonoidy i olejki eteryczne. Do celów leczniczych najczęściej stosuje się wywar, a w przemyśle kosmetycznym ekstrakt jest stosowany w produktach do pielęgnacji ciała.